ADVICE

LUX

vienkārši paskaidrots

Apgaismojuma mērvienība luksi privātās mājsaimniecībās reti tiek izmantota sarežģīto aprēķinu dēļ, un tā nav nepieciešama optimālai dzīvojamai un darba gaismai. No otras puses, komerciālā kontekstā luksa aprēķins ir svarīgs, lai izpildītu juridiskos standartus.

Kas ir Lux?

Mērvienība lukss (lx) norāda apgaismojumu: 1 lukss nozīmē, ka 1 m² laukums ir vienmērīgi apgaismots ar 1 lūmenu.

Tāpēc, lai gan gaismas avota spilgtums tiek izteikts lūmenos, luksos tiek izteikta gaisma, kas sasniedz virsmu, piemēram, galdu.

Tā kā gaismas avota gaismas intensitāte (kandela), attālums līdz virsmai un telpiskie apstākļi ietekmē ne tikai gaismas lūmenu, bet arī gaismas intensitāti (kandelas), lux vērtība nav norādīta produkta informācijā.

Kā aprēķināt lux?

Lai precīzi aprēķinātu apgaismojuma intensitāti, ir nepieciešams luksmetrs, jo gaismas atstarošanās no sienām un griestiem, piemēram, arī ietekmē šo vērtību. Luksa vērtību var aptuveni aprēķināt ar :

  • Gaismas avota Kendela vērtība
  • Gaismas avota attālums līdz apgaismotajai virsmai

Lux aprēķina formula ir šāda.

Lux = Kandela / Attālums² (metros)

Piemēram, gaismas avotam ar gaismas leņķi 90° un gaismas plūsmu 320 lūmeni ir aptuveni. 170 kandelas. Tas karājas kā piekaramais gaismeklis 80 cm virs ēdamgalda virsmas. Tādējādi apgaismojuma intensitāte ir aptuveni 270 lux.

Lux Graphic

1. Attālums (r)

2. Kandela (cl)

3. Lux (lx)

Mākslīgās un dabiskās gaismas apgaismojuma līmeņi - pārskats

Darba vietām obligāti jāaprēķina apgaismojuma intensitāte, pamatojoties uz Eiropas standarta DIN EN 12464-1 "Darba vietu apgaismojums - Iekštelpu darba vietas" orientējošajām vērtībām. Var piemērot arī ASR A3.4 "Apgaismojums" un citus īpašus noteikumus, piemēram, par ielu apgaismojumu. Privātām mājsaimniecībām nav noteikumu.

Dzīvojamās telpās kopumā

Mājīgs interjera apgaismojums dzīvojamā istabā, guļamistabā vai ēdamistabā ir aptuveni 300 lux. To bieži panāk, izmantojot griestu vai piekaramo apgaismojumu.

Vairāk gaismas attiecīgajām jomām

Darbiem, kas ir ļoti atkarīgi no gaismas, piemēram, šūšanai vai lasīšanai, ideāli der aptuveni 500 lux. Šim nolūkam tiek izmantoti papildu gaismas avoti, piemēram, stāvlampas un galda lampas.

Blāvs apgaismojums labsajūtai un labsajūtai

Ja vēlaties, lai viesistabā būtu īpaši mājīgi, gaismu bieži vien samazina, piemēram, līdz aptuveni 50 lux.

Gaisma mājas birojam

Uz galda ir nepieciešami aptuveni 500 - 1000 lux. Labas iespējas ir griestu lampas ar tiešās gaismas elementu vai galda lampas.

Orientēšanās naktī

10 līdz 50 lux orientējoša gaisma ir pietiekama, lai, piemēram, naktī neuzrāptos gultas malā un netraucētu jums gulēt. LED lentes ir labs risinājums, kas ir arī vizuāli īpaši interesants.

Dienas gaisma
Dabiskā dienas gaisma

Dabiskā dienas gaisma bezmākoņainās vasaras dienās sasniedz līdz 100 000 lux, bet apmākušās debesis - 20 000 lux. Ziemā apmākušās debesis sasniedz aptuveni 3500 lux. Krēslas stundā ir aptuveni. 750 lux. Pilnmēness naktī tas ir 0,25 luksi.

Uz cik lux ir iestatīts krēslas sensors un kustības detektors?

Daudzus sensorus, piemēram, āra sienas apgaismojumam, var iestatīt uz lux vērtību, kuru pārsniedzot, tie ieslēdzas. Parasti tas ir iestatīts uz 10 lux. Tomēr jāpārbauda, vai gaisma ieslēdzas pareizi. Jutīgumu var regulēt no dažiem luksiem līdz 1000 lux vai 2000 lux atkarībā no personiskajām vēlmēm un konstrukcijas apstākļiem. Regulēšana bieži tiek veikta ar uzgriežņu atslēgu uz regulēšanas skrūves, tāpēc turpmākā regulēšana nav sarežģīta. Norādījumos ir sniegta precīza informācija par pareizu iestatījumu veikšanu.

Dämmerungssensor und Bewegungsmelder