Kukaiņiem draudzīgs apgaismojums

Kukaiņiem draudzīgs apgaismojums

Dabas aizsardzība sākas ar pareizu gaismas izvēli

Dārzs var būt ne tikai skaista atpūtas vieta. Tā var būt arī droša dzīvotne nakts dzīvniekiem, piemēram, kukaiņiem, sikspārņiem un putniem. Ar pareizu apgaismojumu jūs varat aktīvi veicināt vides aizsardzību, nemazinot komfortu un atmosfēru.

Mūsdienās modernās LED tehnoloģijas, mērķtiecīga gaismas kontrole un viedā vadība ļauj viegli realizēt dabiski skaistu, drošu un ilgtspējīgu apgaismojuma koncepciju āra teritorijās. Neatkarīgi no tā, vai tā ir terase, piebraucamais ceļš vai dārza celiņš: ar kukaiņiem draudzīgu apgaismojumu jūs ne tikai radīsiet atmosfērisku gaisotni, bet arī saglabāsiet nakts bioloģisko daudzveidību.

Kāpēc kukaiņiem draudzīgs apgaismojums ir tik svarīgs

Kad saule noriet, daudziem dzīvniekiem - īpaši kukaiņiem - sākas aktīvā dienas daļa. Taču mākslīgie gaismas avoti ārā izjauc to dabisko ritmu. Pieaugošais gaismas piesārņojums ne tikai traucē to orientēšanos, bet var pat izraisīt to bojāeju.

Tradicionālais āra apgaismojums bieži vien ir pārāk spilgts, tam ir pārāk daudz zilu komponentu, un tas ir pastāvīgi ieslēgts, kas var izraisīt letālas sekas nakts dzīvniekiem, piemēram, kukaiņiem un sikspārņiem. Vakara gaisma, kas nekaitē kukaiņiem un kurā ņemts vērā arī cilvēku mājīgums, var nodrošināt drošību un atmosfēru, vienlaikus aizsargājot vidi.

Grasshopper

Kā gaisma ietekmē kukaiņus

Īss ieskats bioloģijā

Kukaiņi orientējas pēc dabiskās mēness gaismas. Mākslīgā gaisma, īpaši zilā un baltā krāsā, izjauc šo orientāciju. Tas nozīmē, ka kukaiņi galvenokārt reaģē uz gaismas avotiem ar augstu zilas krāsas komponentu, un tie tos piesaista. Zilā gaisma ir problemātiska, jo daudziem kukaiņiem tā darbojas kā mākslīgais mēness - tie riņķo ap gaismas avotu, līdz izsmeltas. Nepārtraukti izgaismota āra gaisma var traucēt dabisko navigāciju, izraisot apjukumu, dzīvesvietas pamešanu vai pat nāvi.

risinājums: kukaiņiem draudzīgs apgaismojums, kurā ņemta vērā bioloģiskā uzvedība.

Kukaiņiem draudzīga apgaismojuma iezīmes

Pareiza gaismas krāsa: silta, nevis auksta

Silti baltā gaismā, kas ir zemāka par 3000 Kelvīnu, ir mazāk zilo komponentu un vairāk sarkano komponentu. Tā ir patīkama cilvēkiem un saudzīgāka dzīvniekiem.

LED apgaismojums: Īpaši modernas un ilgtspējīgas

Ne katrs LED automātiski ir piemērots kukaiņiem. Meklējiet zemu krāsu temperatūru, mērķtiecīgu gaismas regulēšanu un aptumšojamas vai viedās funkcijas.

Gaismas kontrole un izlīdzināšana: gaisma tikai tur, kur tā ir nepieciešama.

Gaismas kontrole, nevis gaismas plūdi: ar āra griestu apgaismojumu un celiņu apgaismojumu ar virzītu gaismu jūs izvairīsieties no nevajadzīga izkliedētā starojuma un pasargāsiet nakts savvaļas dzīvniekus.

Kustības sensori un dimmeri: gudri un ilgtspējīgi

Apgaismojums tikai tad, kad tas ir nepieciešams, ietaupa enerģiju un samazina piesaistīto kukaiņu skaitu. Tāpēc modernas āra lampas ar kustību detektoriem un aptumšošanas funkcijām ir atslēga uz lielāku sugu aizsardzību dārzā.

Kukaiņiem draudzīga gaisma dārzā

Praktiski padomi un produktu ieteikumi
Mērķtiecīgs, nevis plašs dārza un terases apgaismojums

Izvēlieties kukaiņiem draudzīgus gaismekļus ar vērstu gaismas kūli, nevis gaismekļus, kas spīd visapkārt.

Droša ieeja mājā, ceļš un piebraucamais ceļš

Saules apgaismojums ar krēslas sensoru aktivizējas tikai pēc tumsas iestāšanās.

Mērķtiecīga gaismas izmantošana pastāvīga apgaismojuma vietā

Āra apgaismojums ar kustību detektoriem ieslēdzas tikai tad, kad tas ir nepieciešams, un nenovērš kukaiņu uzmanību no nepārtrauktas gaismas.

Silta gaisma, nevis mulsinoša zila gaisma

Gaismas avoti ar zemu krāsu temperatūru mazāk piesaista kukaiņus un tādējādi aizsargā to dabisko dzīvotni.

Grila zona

Juridiskās prasības

un ieteikumi par kukaiņiem draudzīgu apgaismojumu

Pēdējos gados kukaiņu un citu nakts dzīvnieku aizsardzībai ir pievērsta arvien lielāka uzmanība, tostarp tiesiskajā regulējumā. Mākslīgā apgaismojuma ietekme uz savvaļas dzīvniekiem un augiem ir zinātniski pierādīta, tāpēc federālās, štatu un vietējās pašvaldības reaģē, izstrādājot likumus, vadlīnijas un ieteikumus par** videi draudzīgāku gaismas izmantošanu**.

Vācijā daži pasākumi gaismas piesārņojuma samazināšanai tagad ir nostiprināti likumā. Galvenais piemērs ir Federālais dabas aizsardzības likums (41.a pants BNatSchG), kurā skaidri noteikts, ka mākslīgie gaismas avoti āra teritorijās jāprojektē tā, lai mazinātu negatīvo ietekmi uz dzīvniekiem, augiem un to dzīvotnēm.

Konkrēti tas nozīmē:

  • Gaismekļi nedrīkst nevajadzīgi izstarot gaismu dabiskajos biotopos.
  • Apgaismojumam jutīgās teritorijās (piemēram, dabas aizsardzības teritorijās) ir noteikti laika ierobežojumi.
  • Jaunās iekārtās ieteicams vai pat obligāti jāizmanto kukaiņiem draudzīgi gaismas avoti un ekranētas konstrukcijas.

Dažās federālajās pavalstīs ir papildu likumi vai sugu aizsardzības programmas, kas nosaka īpašas prasības attiecībā uz apgaismojumu, piemēram, pašvaldībām, uzņēmumiem un sabiedriskajiem objektiem. Daudzas pilsētas un pašvaldības ir izstrādājušas arī savas komunālā apgaismojuma koncepcijas, lai kontrolētu gaismas emisijas publiskās vietās. Šie noteikumi attiecas ne tikai uz ielu apgaismojumu, bet bieži vien arī uz privātām un komerciālām ārtelpām, piemēram, jaunām ēkām, autostāvvietām vai dārziem.

Papildus juridiskajām prasībām ir arī vairāki brīvprātīgi standarti, kuru mērķis ir veidot kukaiņiem draudzīgu apgaismojumu. Šie standarti galvenokārt kalpo kā ceļvedis plānotājiem, vietējām iestādēm un ēku īpašniekiem. Tie parāda, kā sugām piemērotu apgaismojumu var realizēt harmonijā ar tehnoloģiju, drošību un dizaina brīvību.

Ikvienam, kas šodien plāno āra apgaismojumu, ir jāņem vērā ne tikai estētika un funkcionalitāte, bet arī saderība ar vidi. Kukaiņiem draudzīgs apgaismojums ir svarīgs bioloģiskās daudzveidības un ilgtspējīgu biotopu veidošanas elements, un tas aizvien biežāk kļūst par juridisku pienākumu.

BIEŽI UZDOTIE JAUTĀJUMI: Biežāk uzdotie jautājumi par kukaiņiem draudzīgu āra apgaismojumu

Vai zilā gaisma palīdz pret odiem?

Kura gaisma nepiesaista kukaiņus?

Kura gaisma ir ideāli piemērota terasēm un dārziem?

Kā padarīt savu apgaismojumu videi draudzīgāku?

Saistītās tēmas